Blijdschap na Ajax-ellende: "Bij FC Groningen hebben ze dat gevoel"

Ajax lijkt woensdagavond op bezoek bij FC Groningen de landstitel te hebben misgelopen. Dat zorgde voor veel leedvermaak in een groot deel van Nederland. Volgens Wilco van Dijk, hoogleraar Economische Psychologie aan de Universiteit Leiden, is dat leedvermaak richting Ajax goed te verklaren.
"Waarom worden mensen blij van de ellende van Ajax? Omdat je jezelf er beter door gaat voelen", reageert Van Dijk bij RTL Nieuws. "Dat dat leeft bij supporters van directe concurrent PSV is evident. En bij FC Groningen zullen ze het gevoel hebben de ontknoping van de competitie te hebben bepaald." Daarnaast zit in leedvermaak altijd een stukje rechtvaardigheidsgevoel, legt de hoogleraar uit. "Veel mensen vinden Ajax een arrogante club en ervaren daar een negatief gevoel bij. Het heersende idee is dan: die club mag dan ook negatieve dingen overkomen."
De Ajax-spelers en trainer Francesco Farioli hebben het hele seizoen niet gesproken over het kampioenschap, maar het arrogante beeld van Ajax blijft bestaan. "Ajax is de meest succesvolle club uit Nederland en dat stralen ze geregeld uit. 'Wij zijn Ajax en wij zijn de beste' klinkt het steevast vanaf de tribunes. Dan is het voor veel supporters van andere clubs mooi om Ajax, dat altijd zo hoog van de toren blaast, te zien vallen. Bij de kleinere clubs zit het anti-Ajax sentiment ook in het feit dat je wint van de grootste club van het land. Dat straalt ook op jezelf af", aldus Van Dijk.
Volgens ESPN-presentatrice Aletha Leidelmeijer speelt niet alleen de Amsterdamse bluf een rol. "Mensen willen natuurlijk ook gewoon een spannende seizoenontknoping", meent ze. "Maar aan Ajax hangen dit seizoen ook allerlei kleine verhaaltjes. Bij FC Twente was de hoon misschien vooral gericht aan Wout Weghorst die deze zomer flirtte met een transfer naar de club."
"Aankomend weekend zijn het natuurlijk vader en zoon Steijn die een grote rol spelen", vervolgt Leidelmeijer. "Zoon Sem zei voor de camera al dat hij veel berichtjes had gekregen uit Rotterdam waar hij komend seizoen voor Feyenoord speelt. Hij zal vader en Sparta-trainer Maurice trots willen maken die ook nog een rekening met Ajax open heeft staan en zondag zelf tegen PSV speelt."
Jong Oranje met Valente in de basis wederom onderuit op EK
Opstelling Jong Oranje: Valente mag beginnen tegen Denemarken
'VI verwacht deze zomer vertrek FC Groningen-aanvoerder'
Lukkien had goede band met oud-FC Groninger: "Pasten bij elkaar"
Nijland lyrisch: "Voor FC Groningen was het financieel een succes"
Luciano Valente maakt indruk: "Hij zat al in het vliegtuig"
'Feyenoord brengt derde bod uit van meerdere miljoenen op Valente'
"Het gaat alleen maar over Valente, maar Groningen heeft veel meer"
Tom Knipping wijst: "Dan komt FC Groningen als beste uit de bus"
Ohio wil FC Groningen-speler bij Utrecht: "Ze vinden hem te duur"
'Postema op weg naar uitgang: Groninger dicht bij nieuwe club'
Valente maakt indruk: "De grootste verschilmaker van Jong Oranje"
'FC Groningen in verband gebracht met middenvelder promovendus'
Wim Kieft verbaasd: "Dat is logischer dan Thom van Bergen"
Nijland prijst oud-FC Groninger: "Nooit problemen mee gehad"
FC Emmen stelt oud-FC Groninger aan als nieuwe hoofdtrainer
Vaessen blikt terug: "Natuurlijk baal ik ervan hoe het is gelopen"
"FC Groningen wil hem graag behouden, maar dat wordt lastig"
Theo Janssen fel: "Hij was niet goed genoeg voor het toernooi"
Oranje-internationals lyrisch over Euroborg: "Prachtig stadion"
'FC Groningen richt pijlen op vleugelaanvaller van FC Twente'
"Dat is het gevolg van serie miskopen onder Mark-Jan Fledderus"
Woerts prijst Euroborg: "Dit moet een eye-opener zijn voor KNVB"
"Lichtere investeringsdrift dan het gedegradeerde FC Groningen"
FC Groningen haalde 'topspeler': "Hij kon zijn oren niet geloven"
Valente krijgt kritiek van oud-voetballer: "Geen groot talent"
Valente maakt heel veel indruk op analisten: "Hij wordt duurder"
Luciano Valente helpt Jong Oranje aan een punt tegen Finland
Thijs Oosting valt tegen: "Toch één van de weinige missers"
Virgil van Dijk terug bij FC Groningen: "Dat was het mooiste"

"Het gaat alleen maar over Valente, maar Groningen heeft veel meer"

FC Emmen stelt oud-FC Groninger aan als nieuwe hoofdtrainer

"FC Groningen wil hem graag behouden, maar dat wordt lastig"

FC Groningen haalde 'topspeler': "Hij kon zijn oren niet geloven"

Thijs Oosting valt tegen: "Toch één van de weinige missers"

Valente krijgt transferadvies: "Geen goed plan daarheen te gaan"
