FC Groningen raakt een grote sponsor kwijt: "De schade is fors"
FC Groningen moet na dit seizoen afscheid nemen van een grote sponsor. Gokbedrijf TOTO prijkt dit seizoen nog op de mouw van het shirt van de groen-witten, maar dat is vanaf het nieuwe seizoen niet meer toegestaan.
Maar liefst 33 van de 34 clubs in Nederland hebben een deal met een gokbedrijf. Alleen Roda JC besloot niet in zee te gaan met zo'n bedrijf. Het wegvallen van bedrijven als TOTO, 711, BetCity en Unibet gaat Nederlandse clubs veel geld kosten. FC Groningen sloot in 2020 een overeenkomst met TOTO en verlengde die in 2023. Tot juli 2025 is TOTO mouwsponsor van de Groningers, bij zowel de mannen als de vrouwen.
"De schade is fors", zegt Bas Raemakers, commercieel directeur van Eredivisie CV, stellig in het Algemeen Dagblad. "Wat wij hebben berekend is 40 miljoen euro directe impact door het wegvallen van sponsoring van clubs en 30 miljoen euro indirecte schade door het wegvallen van advertenties bij mediapartners."
Raemakers vindt het jammer dat eerst de markt open werd gegooid en nu bijna alles weer verboden wordt, zonder dat er een gebalanceerd plan wordt gemaakt. "Direct nadat bekend werd dat de online kansspelmarkt gelegaliseerd werd, zijn wij samen gaan zitten met de hele sector om een plan te maken dit zelf te reguleren", legt Raemakers uit.
"We wilden dat spelers en trainers niet in reclames zouden meedoen. Daarbij wilden we een intensieve voorlichting aan spelers over matchfixing én aan supporters over gokverslaving. En ten slotte wilden we verregaande beperkingen in onze sponsorproposities. Dus dat het met mate zichtbaar mag zijn. We zijn daarin qua beperkingen al heel ver gegaan, maar dan moet je wel constructief met de politiek in gesprek kunnen gaan", aldus Raemakers, die denkt dat de sponsorstop voor de nodige problemen zorgt.
"Die maakt een gezonde exploitatie van een betaald voetbalsector ontzettend lastig", meent hij. "Als je kijkt naar de top tien Europese competities en hoe het daar geregeld is op financieel gebied, dan is het sowieso al heel erg moeilijk om competitief te blijven. We hebben de ambitie om de zesde competitie in Europa te blijven. Nu loop je het risico dat we straks geen zesde meer zijn, maar dat we achtste of negende worden. En dat willen we volgens mij met z'n allen voorkomen. Ten slotte zijn we ook bang dat met deze beperkingen veel gokactiviteit terugkeert naar de illegaliteit."